Hurtigskak starter tirsdag

Vi trodser sommervarmen og starter vores lille opvarmningsturnering på tirsdag. Vi spiller den 16., 23. og 30. august og man kan deltage i det omfang man har mulighed for. Det er altså muligt at være med, også selvom man er forhindret på tirsdag!  1. runde spilles på tirsdag kl. 19.30. Som bekendt er turneringen åben og gratis for alle, så hvis du har lyst til at prøve kræfter med en “rigtig” modstander, så er chancen altså her.

Hver aften spiller vi 3 runder. Formatet er hurtigskak, 25 minutter pr. spiller pr. parti. Det er stadig muligt at tilmelde sig frem til mandag aften kl. 21. Samme tidspunkt er samtidig hver uge fristen for at melde fra til aftenen efter. Partier med afbud giver et halvt point. Tilmelding og afbud kan sendes til turneringslederne: tl@vibyskakklub.dk

Vores klubturnering starter den 6. august og det er muligt at tilmelde sig på opslag i klubben samt, om et par dage, online her på siden.