Skak i Parasollen

I samarbejde med Cafe Parasollen inviterer vi til hyggeskak-turnering fredag den 7. juni kl. 14-ca. 17. Hvis det er muligt, bliver der lavet en gruppe for både begyndere og lidt mere øvede. Det koster gratis og præmierne bliver derfor også symbolske. Vi håber at mange, helt nye til skak, kunne have lyst til at deltage. Men klubbens egne medlemmer er selvfølgelig også velkomne.

Spillestedet er Cafe Parasollen, Grundtvigsvej 4 (ved sognegården). Det er muligt at tilmelde sig på et opslag i cafeen, men du kan også skrive dig på via denne tilmeldingsformular.

Vi håber at tiltaget kan blive en start til at stifte bekendtskab med “rigtig” skak med gode gamle træbrikker og en fysisk modstander. Udover selvfølgelig at stifte bekendtskab med cafeen. I forlængelse af dette vil vi prøve at lave en gruppe i vores efterårsturnering (fra september) for tæt-på-nybegyndere, hvor der også vil blive undervisning forud for partierne.

I øvrigt skal lyde en tak til Kim Christensen, som har formidlet dette samarbejde.

Cafeens eget oplag ser således ud:

Et svar til “Skak i Parasollen”

Christian dybdal Madsen

21. maj 2024 hos 8:06 am

Jeg glæder mig til at se jer d. 7/6 🙂