Nye mester-spillere!

Minsandten om ikke det nu er lykkedes for Bjarne Jensen at genvinde sin status som mesterspiller (ratet 1900 eller højere)! Det skyldes dog ikke flittig skak-aktivitet, men det faktum at DSU reviderer ratingsystemet pr. 1 juni.

Allerede i marts regulerede det internationale skakforbund FIDE deres ratingsystem, så alle spillere under 2000 i rating fik løftet deres tal betragteligt. Det betød allerede dengang, at Bjarne kom over 1900 i det såkaldte elorating – og også Søren Gam er her i foråret hoppet ind på FIDEs ratingliste med et tal der hedder 1946!

Pr. 1. juni reguleres DSUs ratingtal for spillere under 2000 med et plus beregnet som (2000-aktuelt ratingtal) / 2. En spiller der pt. har 1000 i rating får derfor fra 1. juni et nyt tal der hedder 1500, mens en spiller på 1400 fremover vil få 1700. Der laves samtidig en bundgrænse på 1200 i rating. Spillere på 1800 eller højere opnår nu altså mestertitlen. Udover Bjarne betyder det også at Jesper Nielsen igen er mesterspiller. Tillykke med det!

Læs mere her: https://nyheder.skak.dk/2024/05/17/aendringer-i-ratingsystemet-del-1/

Se i øvrigt de aktuelle DSU-ratingtal for klubbens spillere og beregn selv, om du nu står til at blive en stærkere spiller. Her kan man også se de regulerede FIDE-ratingtal i den sidste kolonne:

https://turnering.skak.dk/ClubAndMembers/ClubDetails/167